Ja seno nežeriem! Úprimný manuál pre voliča. Časť I.

Autor: Ľubomír Štávorský | 13.11.2014 o 12:51 | (upravené 13.11.2014 o 14:06) Karma článku: 11,75 | Prečítané:  10945x

Ja naozaj seno nežierem. Úplne presná fráza, použitá pánom Hlinom sa dá aplikovať nielen na celoslovenskú, ale aj komunálnu politiku. Ja fakt to seno nežeriem.  Drvivá väčšina kandidátov by si obmenu tejto vety mohla dať ako hlavný slogan kampane. Napríklad "Žerte moje seno". Poprípade "Moje seno je lepšie ako seno protikandidátov". A môj najobľúbenejší "Moje seno vyrieši všetky problémy v tejto mestskej časti". Mimochodom...občas si zamieňam písmenká L a R. Takže si kľudne v texte overte obe varianty(poslanec...vidíte, opäť som sa pomýlil, ale opravovať to nebudem). TLDR verzia: Nežerte seno, iba trošku!

Aj občan, ktorý sa absolútne nezaujíma o politku, si musel pred tromi mesiacmi všimnúť, že idú voľby. Zrazu sa zo všetkých strán vyrojilo obrovské množstvo bilboardov a letákov s kandidátmi. Tí, čo mali trošku rozumu a ako tak sa snažili dodržiavať zákon, neuvádzali o sebe, že sú kandidáti. Tvár, slogan a prípadne aj materská strana alebo označenie nezavislý. Zákon? Aky zákon? Toto je moja osobná prezentácia. Takto nejako reagovali kandidáti. Takže už pri pokuse o vstup do politky(resp. zotrvanie v nej) sa porušuje zákon. To je také slovenské. A čuduj sa svete, poniektorí si zákonom vytreli zadok a už koncom leta oznamovali svetu, resp. tej časti sveta kde kandidujú, že sú kandidáti. Toľko úcta k zákonom. Aj keď je to zákon nedokonalý(mimochodom ako väčšina zákonov, ktoré vyprodukuje náš "ctený" parlament) má sa dodržiavať nie? Ok. Tak asi nie. Ja seno nežeriem.

Neklamným znakom, že sa blížia voľby je aj zvýšená stavebná činnosť mestských ale aj súkromných firiem. Chodníky, ktoré boli 4 roky (keby len 4, niektoré aj 30 rokov) v dezolátnom stave, sa zrazu opravujú, pribúdajú detské ihriská, všade sa kosí. Radosť pozerať. Ovčan sa nestačí čudovať a automaticky sa pýta: Prečo práve teraz?. Klasická odpoveď mesta aj poslancov je: Ale veď my pracujeme takto celé 4 roky. Graf znázorňujúci ich aktivitu, by začal na nule, občas by sa dvihol a tri mesiace pred voľbami by nastala rapídna erekcia grafu, za ktorú by sa nehanbil ani sám Rosenberg. Tu sa ale ovčan dostane do dilemy. Na jednej strane súčasný poslanec, ktorý sa snaží udržať si teplé miestečko a na strane druhej kandidát, ktorý sa ho z tohto miestečka snaží vykopnúť. Koho má ovčan voliť? Poďme si preto rozanalyzovať rôzne typy kandidátov. Predpokladajme, že toto rozdelenie je univerzálne, použiteľné v každom meste. 

Základné rozdelenie:

  • súčasný poslanec a kandidát
  • nový záujemca o poslanecký mandát

Súčasný poslanec má obrovskú výhodu. Má k dispozícii financie mestskej časti a teda má možnosť viesť kampaň s minimálnymi investíciami. Nevadí, že ste ho za štyri roky na vašom sídlisku nevideli ani raz. On pre vás pracuje 24 hodín denne a 7 dní v týždni. Vraj. Dám ruku do ohňa za to, že ani neviete, kto je váš poslanec. Jeho seno je stabilné, overené a chce pokračovať v jeho produkcii.

Nový záujemca má oveľa tažšiu úlohu. Presvedčiť ovčanov, že ich poslanec, o ktorom vlastne ani nevedia, že je poslancom, robí všetko zle. A že on je vyvolený a urobí všetko lepšie a kvalitnejšie. Aj seno ma kvalitnejšie. A samozrejme bude pracovať 24 hodín denne a 7 dní v týždni. Vraj.

Rozdelenie podľa správania:

  • Selfie master/Fotograf
  • 100 ročný dedko v obleku/100 ročná babka
  • 25 ročný hipster s bradou alebo 25 ročný chocholúšik bez brady (+/- 5 rokov)
  • 40-50 ročný podnikateľ/ka alebo právnik

Selfie master je podtyp súčasného poslanca so silne narcistickými sklonmi, egom veľkosti slona a absolútne minimálnou objektivitou. Vek okolo 30 rokov. Má veľa haterov. Všetko, čo stihol urobiť tesne pred voľbami, je náležite zdokumentované (nevadí, že polku fotky zaberá jeho ksicht) a predhodené vo forme sena svojím fanynkám a fanúšikom na sociálnu sieť. Na, žerte! Toto som ja urobil pre mestskú časť. Ihrisko za 30tisíc eur, chodník za 20tisíc Eur. Pohoda. Fotograf je podtyp nového záujemcu o poslenecký mandát. Toho nájdete pred voľbami ako sa potuluje s foťákom po sídlisku a fotí všetko, čo sa len dá. Jeho orliemu zraku neújde najmenšia dierka, najmenší nedostatok. Je opak selfie mastera. Nikdy nefotí seba ale okolie. Fotky predhadzuje fanúšikom na sociálne siete vo forme sena. Na, žerte! Toto sa zmení ak ma zvolíte! Produkuje veľké množstvo haterov súčasného poslanca.

100ročný dôchodca. Unikátny typ kandidáta, ktorý sa zúčastňuje na každých voľbách, bez ohľadu na to, že v tých predošlých získal nula celá nula nič hlasov. Tento kandidát má doma na stene obrazy Lenina, Husáka a Jakeša, poprípade Putina. Komunista. Občas je zdrojom skvelej zábavy, ako napríklad pánko v Prešove, ktorý chodil v uniforme presviedčať občanov, že ho majú voliť.

Mládež vo voľbách je novým javom na slovenskej politickej scéne. (teda páni ako Madej a KolesíkTSTSTS tú už nejakú dobu sú, ale doteraz boli len ojedinelými paranormálnymi javmi). Obrovské množstvo mladých ambicióznych ľudí vo voľbách je super. Horšie je, ak ponúkajú seno značky Smer. Ešte horšie je, že sú presvedčení, že robia dobre. WTF!

A poslednú kategóriu tvoria profesionálni podnikatelia, ktorí už veľa rokov pôsobia v politike z čoho majú aj patričné výhody. Občas majú aj titul JUDr. Týchto v uliciach neuvidíte, posielajú za seba brigádnikov s perami, cukríkami a senom. Brigádnici to väčšinou flákajú. Schválne si pozrite zoznam súčasných poslancov vo vašej mestskej časti a skúste si zistiť, koľko z nich má firmy úspešné vo verejných obstarávaniach. Alebo ich rodinný príslušníci. Najnebezpečnejší typ. Jeden post mu nestačí a preto sedí v NRSR, v mestskom aj župnom parlamente, v 10 výboroch. Najlepšie vo výbore, ktorý rozhoduje o nenávratných investíciach. A zhodou okolnosti tieto investície získa firma manžela, brata, sestry a podobne. Kľudne aj 700 tisíc eur. Paráda. Vám ostane seno.

 

V druhej časti manuálu sa budem venovať senu kandidátov na primátora a volebnej kampani.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Fotografka z Tour: Sagan má výraznú tvár, je fotogenický. Je to prosto chlap

Češka Markéta Navrátilová bola dlhé roky jedinou ženou, ktorá fotila Tour de France z motorky.

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Za dva roky dali prácu 80 ľuďom.

AUTO

V garáži opatruje rodinné dedičstvo: Škodu 120 GLS

Najdrahšia verzia škodovky mala ako jediná olejový chladič.


Už ste čítali?